Tüm Haberler

Stratejik İş Ortaklarımızla Geleceğe Emin Adımlarla İlerliyoruz

25 Eylül 2023

Türkiye’nin roket, füze ve mühimmat geliştirme merkezi olarak 21 Eylül’de düzenlediğimiz Roketsan Stratejik İş Ortaklığı Zirvemiz ile tedarik zinciri yönetim süreçlerinin geliştirilmesi ve dijitalleştirilmesine yönelik atılımlarımıza hız verdik.

Geliştirdiğimiz yüksek teknoloji ürünler ve gerçekleştirdiğimiz ihracatla dünya çapında bir oyuncu olarak hedeflerimize hız kesmeden ilerlerken, 21 Eylül’de, Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde düzenlediğimiz Stratejik İş Ortaklığı Zirvemizde iş ortaklarımız ile bir araya geldik. “Yarın için Yükseliyoruz” başlığıyla gerçekleştirdiğimiz zirvede, tedarik zincirinin dijitalleştirilmesi ve sürdürülebilirlik gibi başlıkların altında gelecek dönem yol haritamızın çıkarılmasının yanı sıra tedarik zinciri ekosisteminin güçlendirilmesine yönelik çözüm yollarını iş ortaklarımız ile birlikte ele aldık.

Tedarik süreci ekosistemimizde bulunan yaklaşık 250 firmanın katıldığı zirvemizde; Stratejik Tedarikçi Yönetimi Programımız çerçevesinde toplamda 45 paydaş firmayı farklı seviyelerde iş ortağı olarak belirleyerek ilişkilerimizi bir üst noktaya taşıma kararı aldık.

Stratejik İş Ortaklığı Zirvemizin açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya ve Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Faruk Yiğit yaptı.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya, açılış konuşmasında, “Savunma Sanayii Başkanlığımızın stratejileri, tedarik zinciri yapısı ve ekosistemi, ülkemizin milli güvenliğini korumak ve savunma sanayisini geliştirmek için büyük önem arz ediyor. Roketsan gibi bayrağımızı dünyanın dört bir yanında gururla dalgalandıran milli firmalarımız, bu hedeflere ulaşmamızda kritik bir rol oynuyor. Büyük bir tedarik zinciri ağına sahip olan Roketsanımızı Türk savunma sanayii ekosisteminin gelişmesine katkıları, tedarik zinciri süreçlerinde attığı dijitalleşme ve sürdürülebilirlik adımları için de ayrıca tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Faruk Yiğit ise “35 yılını dolduran Roketsan, ülkemizin roket ve füze ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra silahlı kuvvetlerimizin gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda, yüksek kapasiteli üretim altyapılarını planlayarak yeni nesil kara, deniz ve hava sistemlerini geliştiriyor. Uzaya bağımsız erişim, ülkemizin gelecekteki hedeflerinde önemli bir yer tutarken Roketsan da bu alanda kritik bir rol oynuyor. Uluslararası alanda da önemli bir ihracat hamlesi başlatan Roketsanımız önümüzdeki yıl sonuna kadar ihracat gelirlerinin toplam ciroya oranını yüzde 50'lerin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Bu zirvemizin, tedarik zincirimizin geliştirilmesine ve daha verimli hale getirilmesine yönelik kritik bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, daha güçlü bir Türkiye'yi inşa etmek için siz değerli iş ortaklarımızla hep birlikte çalışacağız” dedi.

“Roketsan dünyanın en büyük 50 savunma kuruluşundan biri olmayı hedefliyor”

Roketsan Genel Müdürümüz Murat İkinci de zirvemizin açılışında Roketsan’ın Stratejik Tedarikçi Yönetim Programı’nı anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Genel Müdürümüz İkinci, konuşmasında, “Roketsan olarak şu anda dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında 80’inci sırada ülkemizi başarıyla temsil ediyoruz. Aynı zamanda ülkemizin en büyük üçüncü Ar-Ge kuruluşuyuz ve ülkemizin sanayi kuruluşları arasında ilk 100’de 77’nci sırada yer alıyoruz. 35 yıl önce kurulmuş Roketsan siz değerli iş ortaklarının desteği ile bugünlere geldi. Çok önemli başarılara imza attı. Roketsan’ın son 5 yıldaki en önemli stratejisi ihracat odaklı büyüyebilecek bir ekosistem yaratmaktır. En büyük hedefimiz dünyanın en büyük 50 savunma kuruluşundan biri olmak. Bunu siz değerli iş ortaklarımız ile birlikte başaracağız” dedi.

Tedarik Zinciri Süreçlerinin Dijitalleştirilmesi ve Sürdürülebilirlik Konularını Ele Aldık

Roketsan Stratejik İş Ortaklığı Zirvemizde “Sürdürülebilir Bir Tedarik Zinciri Ekosistemi Oluşturmak” ve “Dijitalleşme Çağında Tedarik Zinciri Yönetimi” başlıklı iki önemli oturum da gerçekleştirildi. Deneyimli Gazeteci ve Yazar Metehan Demir’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumlarda uzman isimler önemli bilgiler paylaştı.

Oturumlarda tedarik zinciri süreçlerinin günümüz ihtiyaçlarına uygun hale getirilerek dijitalleştirilmesinin üretim süreçlerini daha hızlı ve verimli hale getirmenin başlıca yollarından biri olduğu ifade edildi. Aynı zamanda sürdürülebilir tedarik zincirinin sağlanarak çevreye verilen zararı minimalize edilmesi ve geleceğimiz için daha temiz bir dünya özlemi de vurgulandı.

Öte yandan Roketsan yöneticilerimizin tedarik süreci yönetimi hakkında sunumlar yaptığı ve “Roketsan Tedarik Zinciri Dünü ve Bugünü” filminin de gösterildiği zirvede, Stratejik Tedarikçi Yönetimi Programımız çerçevesinde farklı seviyelerde iş ortağı seçilen 45 firmaya sertifika takdimi ve “Roketsan Paydaş Kıdem Ödülleri Töreni” de düzenlendi.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.